dolex
10 بهمن 1401 - 11:07

عزم روسیه و ترکمستان برای ایجاد مرکز لجستیک در آستاراخان

یادداشت تفاهم بین مرکز حمل‌ونقل و لجستیک ترکمنستان و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس روسیه در جهت اجرای پروژه‌های سرمایه گذاری برای ایجاد مرکز لجستیک در منطقه ویژه اقتصادی بندر آستاراخان امضا شد.

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، یادداشت تفاهم بین مرکز حمل‌ونقل و لجستیک ترکمنستان و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس روسیه در جهت اجرای پروژه سرمایه گذاری برای ایجاد مرکز لجستیک در منطقه ویژه اقتصادی بندر آستاراخان امضا شد.

بر اساس این تفاهم نامه، پس از آماده سازی پروژه توسط طرف ترکمن و ارزیابی اولیه سرمایه گذاری‌های لازم، نقشه راه در جهت اجرای این پروژه تهیه و توافق‌نامه‌ای در خصوص ایجاد یک مرکز لجستیک امضا خواهد شد.

مدیر کل JSC منطقه اقتصادی لوتوس معتقد است ظهور مرکز لجستیک ترکمنستان در آستاراخان انگیزه مهمی برای توسعه حمل و نقل بار از آسیای مرکزی به روسیه و بالعکس خواهد بود، زیرا  این امر امکان اتصال سایر کشورهایی که دسترسی مستقیم به دریای خزر ندارند را به کریدور حمل و نقل بین المللی شمال - جنوب می‌دهد. در این راستا  قبلاً ازبکستان و قرقیزستان ابراز علاقه کرده‌اند.

ترافیک باری از طریق مسیر شرقی کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب که از ترکمنستان می‌گذرد، به سرعت در حال رشد است. همانطور که در دوازدهمین نشست کمیسیون بین دولتی ترکمنستان و روسیه در زمینه همکاری‌های اقتصادی اشاره شد، در سال 2021، حدود  700 تن محموله و در 11 ماه سال 2022 تقریباً 62 هزار تن و 220 کانتینر از طریق این مسیر ترانزیت شده است. 

پیش از این گزارش داده بودیم که مرکز لجستیک ترکمنستان در منطقه ویژه اقتصادی بندری منطقه آستاراخان مستقر خواهد شد.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007016